wtorek, 12 czerwca 2012

Lekki truskawkowy podwieczorek

Sezon na truskawki już się rozpoczął, w związku z tym postanowiłam przyrządzić coś prostego i szybkiego co nasyci podniebienie i jednocześnie będzie idealną dietetyczną alternatywą na podwieczorek w słoneczne popołudnie. 

Truskawki z gorzką czekoladą tworzą ciekawą smakową kompozycje. 
Zachęcam do delektowania się. 



Zaproponowany przeze mnie deser to 

Truskawki z jogurtem oprószone gorzką czekoladą:

Waga składników na 1 porcje:
150g truskawek,
100g jogurtu naturalnego 2%
5g gorzkiej czekolady


Wartość odżywcza deseru:
Energia - 129,89 kcal
Białko - 5,7g
Węglowodany - 19,8g
Tłuszcz - 4,3g

Witamina C - 100,06 mg
Wapń - 211,16 mg


Smacznego! 

Powyższa porcja owoców jest dobrym źródłem witaminy C. Witamina ta pełni ogromną rolę w naszym organizmie, m.in. jest silnym zmiataczem wolnych rodników, wzmacnia naszą odporność, wykazuje działanie detoksykacyjne. Dzienna dawka spożywanej witaminy C mieści się w zakresie 75-90 mg, wyliczana jest również w zależności od masy ciała - dorośli 1mg.kg.m.c; dzieci - 2mg/kg.m.c. Zapotrzebowanie zwiększa się u kobiet w ciąży, kobiet karmiących, palaczy. Istnieją liczne przesłanki naukowe, jakoby normy na spożycie witaminy C miały się zwiększyć, wpływ na to mają czynniki środowiskowe głównie zanieczyszczenia środowiska oraz przetworzona żywność znacznie pozbawiona składników odżywczych. 

Witamina C jest nietrwała, gotowanie zmniejsza jej zawartość od 50-70%, dlatego zaleca się jej spożywanie w surowych warzywach i owocach.  


4 komentarze:

  1. Chciałabym zadać pytanie dotyczące artykułu na temat mleka. Nie jestem pewna czy uzyskam odpowiedź pisząc tam, więc zapytam pod najświeższym artykułem :)
    Jeżeli w wieku 21 lat osiągnęłam tak silną alergię na laktozę (skórną) że dostałam od lekarza stanowczy zakaz spożywania choćby najmniejszej ilości mleka bez którego nie wyobrażam sobie porannej kawy, to czy mogę je zastąpić bezpiecznie kozim mlekiem, czy lepiej zostać przy sojowym (które niestety ogłusza ceną)?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam serdecznie, mleko kozie może być doskonałą alternatywa dla mleka krowiego u osób z nietolerancją laktozy, gdyż zawiera stosunkowo małą jej ilość, średnio 10 %, jednakże jeśli występują u Ciebie silne reakcje alergiczne, to nawet spożycie mleka z niewielką ilością laktozy może wywołać reakcje skórne.

      Wszystko zależy od indywidualnej odpowiedzi organizmu, można spróbować niewielkich ilości mleka koziego w celu sprawdzenia tolerancji, jednakże jeśli zauważysz niepokojące objawy, nie pozostaje nic innego jak pozostanie przy bezpiecznej wersji mleka sojowego czy ryżowego.

      Pozdrawiam serdecznie

      Usuń
    2. To niestety tak nie działa. Cukier zawarty w mleku każdego ssaka to laktoza, czyli cukier mleczny. Mleko kozie w żadnym wypadku nie zawiera 10% laktozy - a jedynie o 10% mniej w porównaniu do mleka koziego (odpowiednio - 4,8 i 4,4 grama laktozy na 100 ml). Wiec w tym wypadku nie można mówić o żadnej alternatywie.
      Mleko kozie może być polecane dla osób z nietolernacją kazeiny, natomiast absoltnie nie jest odpowiednie dla osób nietolerujących laktozy.
      Radzę zainteresować się mlekiem o obniżonej zawartości laktozy (dość drogie) albo zrezygnować w ogóle z surowego mleka. Picie mleka sojowego dla mężczyzn jest dość ryzykowne, ze względu na związki, które działają bardzo podobnie do estrogenów (żeńskie hormony płciowe)
      Pozdrawiam.

      Usuń
  2. Dziękuję za czynny udział w dyskusji :) Muszę się zgodzić z przedmówcą, jednakże czasem nietolerancja jest stosunkowo łagodna i osoby mogą w ograniczonych ilościach spożywać kozie mleko zamiast mleka krowiego. Wówczas te 10% daje nam różnice. Najbezpieczniej jednak sięgnąć po mleko o obniżonej zawartości laktozy np. łagodny lub milakt lub poprostu mleko sojowe.

    Pozdrawiam
    Alicja Wałdoch

    OdpowiedzUsuń

Top Blogi Durszlak.pl