wtorek, 13 listopada 2012

Banan - zakazany owoc?


Banan – zakazany owoc?


Ten bardzo popularny owoc szczególnie jesienią i zimą, budzi wiele kontrowersji, co do spożywania go w diecie redukującej. Wiele osób uważa, że owoc ten należy całkowicie wykluczyć z jadłospisu. Cóż, czas obalić ten mit! Zaczynamy!



To, że banany są słodkie wie każdy, swą słodycz zawdzięczają cukrom prostym glukozie, sacharozie i fruktozie. Przeciętnie w 100 gramach banana występuje ok 18 – 23g węglowodanów prostych. Ich zawartość zależy od stopnia dojrzałości - im bardziej dojrzały tym więcej skrobi ulega rozłożeniu na cukry proste, którym zawdzięczamy słodkość banana. Kaloryczność tego owocu kształtuje się na poziomie 90-110 kcal w 100 gramach produktu. I to jak na razie jedyne wady, choć czy słodkość banana można uznać za wadę, hmm…. Spójrzmy na banana troche z innej strony.


Banany zawierają praktycznie wszystkie składniki, niezbędne dla prawidłowego kształtowania zdrowia człowieka. Banany dostarczają składników mineralnych takich jak: potas, wapń, fosfor, magnez oraz licznych witamin, takich jak C, B1, B2, B12, A i E.
Duża zawartości potasu, bo aż 395mg na 100 gram, obniża ryzyko chorób  układu sercowo-naczyniowych, odpowiada za prawidłową gospodarkę wodną organizmu. Magnez znany jako „antystresowy” składnik mineralny, przyczynia się do lepszego radzenia sobie ze stresem, dodatkowo odpowiedzialny za prawidłową pracę mięśni. Dzięki sporej zawartości magnezu i witamin z grupy B, banany mają drogocenny kojący wpływ na nerwy. Warto wiedzieć, że banany zawierają również sporą ilość tryptofanu - białka, które organizm przetwarza w serotoninę – hormon szczęścia.  Można więc smiało powiedzieć, że banan to naturalny antydepresant! Warto po nie sięgać w jesienną ponurą aurę!
Co jeszcze o bananach? Zawierają witaminę A oraz miedź, cynk, mangan, dzięki czemu mają pozytywny wpływ na wygląd skóry, włosów i paznokci. Działają antynowotworowo i przeciwzapalnie. Dodatkowo również są znakomitym źródłem kwasu foliowego zalecanego kobietom planującym ciąże. Wrzody, problemy z wypróżnieniem tu również banan wykażę swoją dobroczyną aktywność. Banany mają wysoki indeks glikemiczny co czyni je lekkostrawnymi owocami, które mogą na surowo spożywać osoby z problemami układu pokarmowego.

Bananowe wariacje:

Już wiemy, że banany to nie „samo zło” i należy je spożywać ze względu na drogocenne oddziaływanie na zdrowie. Warto jednak przestrzec – jak we wszystkim wskazany jest umiar!
Banany można jeść na surowo jako dodatek do owsianki, jako przekąska po treningu, lub jako podwieczorkowy deser, ale nie tylko. Powstają liczne wariacje z bananami w roli głównej, np. chlebek bananowy, mufiny bananowe, ciasta bananowe, itp, itd. Do przygotywania ciast można zamiast margaryny lub masła użyć banany. Znacznie zmniejszy to kaloryczność ciasta.   



Podsumowując, jedzmy banany i cieszmy się życiem!
A Wy spożywacie banany? Jakie są wasze ulubione wariacje bananowe?

1 komentarz:

Top Blogi Durszlak.pl