poniedziałek, 9 lipca 2012

Wakacyjne menu na talerzu



Lato to doskonały czas kiedy obficie goszczą na naszym stole warzywa i owoce. W  tym okresie mają one najwięcej wartości odżywczych. Jest to także najlepsza okazja do wyrobienia u dzieci dobrych nawyków żywieniowych,  poznania przez nie nieznanych dotąd smaków.

Nadeszło lato i wakacje. Warto korzystać z tego przyjaznego czasu aby przekonać dziecko do spożywania surówek i sałatek owocowych. Niezależnie od pory roku posiłki dzieci powinny być różnorodne pod względem wartości odżywczych. W okresie wakacyjnym o urozmaicenie posiłków jest bardzo łatwo ze względu na dostępność świeżych warzyw i owoców. Przygotowując posiłki nie wolno zapominać o produktach zbożowych takich jak ryż, makaron, kasza, chleb, płatki owsiane itp., które powinny występować w 3 głównych posiłkach. Dzieciom, możemy przygotować lekkie dania, które zawierają w sobie dodatek zbożowy oraz bogactwo witamin i minerałów, czyli warzyw. Nie korzystajmy z gotowych posiłków dostępnych w „barach szybkiej obsługi”, dużo więcej korzyści da naszemu dziecku spożycie dania pełnowartościowego.

 W tym okresie istotna jest częsta podaż płynów. Ze względu na wysoką temperaturę zaleca się podawanie głównie wody mineralnej oraz rzadziej świeżych soków owocowych i warzywnych, kompotów i różnego rodzaju herbat owocowych bez dodatku cukru. Przeciwwskazane są tutaj słodkie napoje niegazowane i gazowane bowiem nie one dostarczających witamin i składników mineralnych,  które w lecie są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania maluszka.

Najczęstsze błędy żywieniowe u naszych dzieci to:

1.      Brak nawyku codziennego zjadania pełnowartościowego śniadania.
Wykazano, iż spożywanie śniadania codziennie wpływa pozytywnie na koncentrację oraz wydolność umysłową, fizyczną. Reguluję gospodarkę węglowodanową, zapewniając nam odpowiednią podaż energii, pozwalającą na sprawniejsze działanie podczas codziennych zmagań. Jednocześnie ułatwia organizmowi sprawniej wydatkować energię spożytą w pozostałych posiłkach nie wymuszając jej magazynowania w postaci tłuszczu odkładanego w organizmie. Jeśli Twoje dziecko nie spożywa śniadania, to pierwszym działaniem niezbędnym które należy wykonać jest jego wprowadzenie.

2. Mała ilość spożywanych posiłków oraz ich nieregularne spożycie.
Dzieci i młodzież oraz osoby dorosłe powinny codziennie spożywać 5 posiłków. Ilość zjadanych posiłków koreluję ze wskaźnikiem BMI (body mass index – stosunek masy ciała do wzrostu²) tj. im mniejsza liczba posiłków spożywana w ciągu dnia, tym większa wartość wskaźnika BMI, czyli większa masa ciała. Wynika z tego jednoznacznie, że zjadanie 5 posiłków dziennie z zachowaniem odpowiednich przerw tj. 3-4 godzin powoduję pozytywne oddziaływanie na gospodarkę energetyczną organizmu, minimalizując znacznie problemy z nadmiarem masy ciała zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

3.      Zbyt duża energetyczność posiłków. Podjadanie.
Problem nadwagi wynika z nieumiarkowanego jedzenia, niezgodnego z zapotrzebowaniem oraz niedostosowanego do uprawianej aktywności fizycznej. Dbajmy o to, by nie dostarczać młodemu organizmowi zbędnej nadwyżki energii w postaci słodyczy czy słodkich gazowanych napoi. Pamiętajmy, że każdy pokarm o ciężarze energetycznym jest posiłkiem, niezależnie czy będzie to sok, czy cukierek spożyty w małym odstępstwie czasu, będzie on znacznie obciążał gospodarowanie energią w organizmie. W każdym pełnowartościowym racjonalnym menu znajdzie się miejsce na „coś słodkiego”, czyli 1 cukierek, szklanka soku, owoc czy mały kawałek ciasta. Istotny jest umiar szczególnie w okresie letnim, kiedy na naszej drodze staje wiele pokus, starajmy się kierować zdrowym rozsądkiem i sięgać po zdrowe przekąski tj. owoce, warzywa.

      4.      Jedzenie Fast foodów
Żywność oferowana w tego typu „restauracjach” jest żywnością wysokoprzetworzoną, posiadającą nikłą wartość odżywczą. Nie służą ani dorosłym, ani dzieciom. Warto zastanowić się nad skutkami jakie niesie za sobą spożywanie śmieciowego jedzenia. 

Zainwestujemy zdrowie naszych pociech poprzez prawidłowe odżywianie, a  zapunktuję to w przyszłości lepszym życiem. Kochajmy życie!



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Top Blogi Durszlak.pl