czwartek, 10 stycznia 2013

Zdrowe dziecko, zdrowe drugie śniadanie!


Mimo tego że w dzisiejszych czasach brakuje Nam czasu na wszystko, warto zastanowić się nad sposobem żywienia. Większość z Nas potrafi wymienić zasady zdrowego odżywiania, ale czy stosuje je w życiu codziennym? Musimy również pamiętać, że to, jak komponujemy jadłospis ma ogromny wpływ na odżywianie Naszych pociech. W codziennym żywieniu Naszego dziecka powinniśmy szczególną uwagę poświęcić śniadaniu i drugiemu śniadaniu, które zazwyczaj zabiera do szkoły. Nie możemy dopuścić by dziecko wyszło rano z domu na czczo, gdyż w godzinach porannych należy pobudzić organizm do działania prawidłowo zbilansowanym śniadaniem. Dorośli powinni zadbać również o przygotowanie pożywnego i zdrowego posiłku do szkoły. Co najlepiej spakować do plecaka dla Naszej pociechy?
Posiłki spożywane przez dzieci powinny być przede wszystkim bogate w energię. Oprócz tego muszą zawierać odpowiednią ilość białka, witamin czy kwasów tłuszczowych omega-3. Zazwyczaj rano nie mamy czasu na liczenie wartości odżywczych, ale kluczem do sukcesu wydaje się być różnorodność posiłków. Dlatego nie przygotowujmy co dzień „zwykłych” kanapek z serem czy wędliną. Zamiast pieczywa pszennego, sięgajmy po chleb graham lub pełnoziarnisty z pestkami dyni czy słonecznika, który dostarczy energii na długi czas. Jako dodatki do kanapek możemy użyć pasty rybnej z wędzonej makreli, chudego twarożku czy jajka na twardo, które zapewnią odpowiednią porcje pełnowartościowego białka. Właściwą podaż kwasów tłuszczowych może zapewnić kilka orzechów wrzuconych do plecaka lub kanapka z wędzonym łososiem. Witaminy i składniki mineralne zapewnią plastry pomidora, rzodkiewki, sałaty. 


Oprócz, najczęściej przygotowywanych na drugie śniadanie, kanapek, dajmy dziecku do szkoły wafle ryżowe pełnoziarniste, jogurt czy kefir owocowy z dodatkiem Müsli oraz jako dodatek: owoce (również te suszone) i warzywa. Jeśli rano bardzo się spieszymy, to postarajmy się chociaż wrzucić do plecaka gruszkę czy banana, natomiast jeśli mamy więcej czasu obierzmy marchewkę czy kalarepę i pokrójmy w słupki. Dobrym rozwiązaniem będzie również sałatka owocowa, np. z kiwi i mandarynek posypana wiórkami kokosowymi czy mielonymi migdałami. Porcję warzyw i owoców możemy zastąpić sokiem owocowym lub warzywnym, najlepiej takim, który przygotujemy samodzielnie w domu, jeśli kupujemy go w sklepie należy upewnić się czy nie zawiera cukru dodanego.
Oczywiście zamiast soków możemy dać dziecku do picia wodę z odpowiednim atestem, która również nie powinna być dosładzana. Najlepsza będzie woda niegazowana, należy unikać wód smakowych. 


Te wskazówki znacznie ułatwią przygotowywanie zdrowego posiłku dla dzieci, ale należy również pamiętać o licznych pokusach, które działają na nie, m.in. w sklepikach szkolnych. Dlatego zawsze sprawdzajmy czy dziecko nie wróciło ze szkoły z niezjedzoną kanapką i zamiast tego kupiło batonika czy drożdżówkę. Warto wtedy takie śniadanie przygotowywać wspólnie, najlepiej w weekend kiedy mamy więcej czasu. Możemy wówczas zaobserwować, co nie odpowiada dziecku, a które produkty je chętnie. Zyskujemy wtedy większą szansę na pusty pojemnik po drugim śniadaniu.

A Wy co dajecie swoim pociechom do jedzenia w szkole?

Opracowała: dietetyk Anna Jakubczyk

1 komentarz:

  1. Drugie śniadanie jest dla mnie bardzo ważne i staram się o nim pamiętać w ciągu dnia. Najczęściej jem je w pracy podczas przerwy. Ostatnio zaopatrzyłem się na https://duka.com/pl/akcesoria-kuchenne-i-barowe/przechowywanie-zywnosci/pojemniki-na-zywnosc-i-lunchboxy w praktyczny lunchbox, który pozwala mi przechowywać oraz zabierać z sobą żywność przygotowaną w domu. Pudełko jest bardzo pojemne dzięki czemu z łatwością mogę umieścić w nim zarówno pożywne kanapki, owoce, sałatki, a nawet dania na ciepło. Szczelne zamknięcie jest też gwarancją świeżości jedzenia po otwarciu lunchboxa.

    OdpowiedzUsuń

Top Blogi Durszlak.pl